ZÁNĚTY A INFEKCE... - Moje rodina a já

 

Záněty dělohy, vaječníků a vejcovodů, se kterými ženy nejčastěji navštěvují ordinaci gynekologického lékaře, jsou v odborné terminologii zařazeny do skupiny tzv. zánětlivých onemocnění malé pánve (v gynekologii je hojně rozšířen anglický název Pelvic Inflammatory Diseases a jeho zkratka PID). Bohužel neexistuje mnoho žen, které bys tím neměly zkušenost…

Pokud takové onemocnění propukne v plné síle, nemocná žena mívá vysoké horečky nad 39 stupňů provázené zimnicí, je malátná, trpí nechutenstvím nebo nevolností, trápí ji hnisavý výtok a neustálé nucení na moč. V tomto stavu je nebytná její hospitalizace.

NE VŽDY JE SNADNÉ ZÁNĚT ROZPOZNAT

Ve většině případů však zánětlivá onemocnění malé pánve neprobíhají zdaleka tak dramaticky. Mezi nejčastější příznaky patří nažloutlý nebo nazelenalý, nepříjemně páchnoucí poševní výtok, zesílené menstruační bolesti a nepravidelná menstruace, bolesti po pohlavním styku, které bývají někdy provázeny krvácením, a křečovité bolesti především na pravé nebo levé straně podbřišku. Problémem ovšem je, že některé ženy pozorují jen nepatrné příznaky a v ojedinělých případech dokonce žádné (trpí takzvanou tichou formou PID), jejich celkový zdravotní stav je však přesto ohrožen. Proto je důležité při sebemenším podezření na zánět v oblasti podbřišku navštívit gynekologa.

HROZBA NEPLODNOSTI

Záněty dělohy, vaječníků či vejcovodů postihují především ženy v produktivním věku, nejčastěji mezi 20 až 35 rokem. Ty také bývají nejvíce ohroženy: jeden prodělaný zánět - zejména není- li včas rozpoznán a správně vyléčen - totiž sedmkrát zvyšuje riziko tzv. mimoděložního těhotenství. Vejcovody se mohou stát v důsledku zánětu pro oplodněné vajíčko neprůchodnými. Přibližně 12% žen tedy trpí po prvním zánětu neplodností a tento podíl se dramaticky zvyšuje s každým dalším prodělaným zánětem v oblasti malé pánve. Tyto záněty se totiž často vracejí, zejména tehdy, nebyl-li zánět zcela doléčen. Po druhém prodělaném zánětu se stává neplodnými už téměř třetina takto postižených žen a po více opakovaných zánětech to už je dokonce celá polovina.

NEJČASTĚJI ZA TO MOHOU CHLAMYDIE

S narůstajícím počtem sexuálních partnerů se zvyšuje riziko výskytu zánětlivých onemocnění malé pánve. Rizikem ale muže být také nitroděložní tělísko. Příčinou všech těchto zánětů je přenos bakterií, ve 40% případů to jsou bakterie označované jako chlamydie. Tyto bakterie jsou také mimořádně tvrdošíjné a ze strany lékaře i pacientky vyžadují zvláštní pozornost a léčbu. Plných 70% žen s neplodností způsobenou neprůchodností vejcovodů má totiž protilátky proti chlamydiím, což znamená, že v minulosti prodělaly chlamydiovou infekci. U mužů jsou chlamydie až ve dvou třetinách případů příčinou zánětůmočové trubice. Chamydiová infekce tedy ohrožuje oba partnery!

NEZBYTNÁ POMOC LÉKAŘE

Lékař-gynekolog má ke stanovení diagnózy zánětu větší množství prostředků. Při palpačním vyšetření (vyšetření dotykem) lze zjistit místo, ze kterého se šíří intenzívní bolest. Zvýšená teplota, sedimentace a vyšší počet bílých krvinek jsou dalšími indikátory probíhajícího zánětu. V poslední době se zánět zjišťuje také takzvaným vyšetřením CRP. Výtěr z pochvy a děložního krčku umožňuje kultivaci vzorku přítomné bakterie; její určení pak vede ke stanovení nejúčinnější léčby.

Zánětem postižená žena dostává léky proti bolesti, v akutní fázi zánětu by měla dodržovat klid na lůžku a přijímat dostatečné množství tekutin. Hlavním lékem v boji proti bakteriím, které zánět vyvolaly, jsou antibiotika. V případě mimořádně silného vzplanutí zánětu je nezbytná hospitalizace. Zánětlivá onemocnění malé pánve bývají úporná a ne vždy je první léčba antibiotiky ihned účinná. To platí zejména pro chlamydiové infekce, jejichž původce často v organismu přetrvává i po prodělané antibiotické léčbě. Zánět tak často přechází do chronické formy. Proto by pacientka měla vždy dbát pokynů lékaře a dobrat celou dávku antibiotik až do konce, a to i v případě, že už subjektivně nepociťuje žádné obtíže. Nedodržení těchto pokynů zvyšuje riziko opakovaného zánětu.

KVASINKOVÁ INFEKCE

Pokud už žena nemá zkušenost se zánětem, jistě se setkala minimálně s kvasinkovou infekcí. S věkem se navíc poševní prostředí mění a jeho přirozená obranyschopnost klesá, takže první potíže se mohou objevit kdykoliv. O co se vlastně jedná?

Přirozené prostředí pochvy je kyselé, což způsobuje přítomnost mléčných bakterií druhu lactobacillus. Tento mikroorganismus chrání vnitřní prostředí pochvy od nepříznivých vnějších vlivů. Pokud je ovšem přirozené prostředí z nejrůznějších důvodů narušeno, může se zde přemnožit jiný mikroorganismus - kvasinka candida albicans. Ta se v našem těle vyskytuje zcela běžně, máme ji ve střevech, v ústech, některé z nás dokonce i přímo v pochvě. V malém množství nám nijak neškodí, přemnoží-li se ale, vzniká kandidóza, tedy právě kvasinková infekce pochvy. Výkyv bakteriální rovnováhy pak jednoznačně pocítíte úmorným svěděním a pálením, nepříjemným výtokem – bělavým a hrudkovitým a zápachem. Oblast genitálií může být nateklá, zarudlá a stydké pysky mohou být pokryté bílým lesklým povlakem. Časté jsou i pálení a bolest při styku a močení.

Už víme, že kvasinkovou infekci vyvolá změna přirozeného prostředí v pochvě. Jenže v důsledku čeho vznikne?

Důvodů je mnoho. Jednou z příčin je užívání širokospektrálních antibiotik, které hubí v těle bakterie – a to nechtíc i ty prospěšné. Proto se radí, že při užívání antibiotik (a po nich) je nutné dodat tělu laktobacily.

Další příčinou je oslabení imunitního systému, v důsledku dlouhodobé nemoci, nachlazení, stresu, nedostatku spánku... Právě konec zimy je z tohoto ohledu rizikové období. Proto je dobré brát různé vitamíny a doplňky stravy, které imunitní systém zase nakopnou. Bohužel si často za vznik poševní infekce můžeme samy. Vzniká v důsledku nedostatečné hygieny, nebo naopak její nadmíře, nebo díky příliš parfémovaným hygienickým přípravků (nejen sprchové gely a mýdla, ale i parfemované vložky a voňavý toaletní papír), které pro mytí intimních oblastí nejsou vhodné.

JAK SE LÉČÍ?

K léčbě akutních vaginálních mykóz jsou běžně používány léky a prostředky – tzv. antimykotika. Mnoha ženám se však mykózy včetně velmi nepříjemných potíží, jako jsou svědění, výtok, pálení, bolest při pohlavním styku nebo bolest při močení, i po této léčbě neustále vracejí. V takovém případě nestačí léčit pouze samotnou mykózu, ale i problém jejího opakování. Odpověď je třeba hledat především v imunitě. Ženy s opakovanými mykózami mají zpravidla určité problémy s „lokální imunitou“ ve vaginální tkáni. V tomto případě jsou dobré výsledky při léčbě enzymy - jejich příznivý efekt lze přisoudit komplexnímu působení v organizmu: na zánět působí regulačně, tlumí nežádoucí účinky nadměrného zánětu a současně pomáhá podpořit takové imunitní mechanizmy, které jsou potřebné k likvidaci infekcí nejrůznějšího původu.

Velkým pomocníkem jsou i léčivé, antibakteriální aniontové vložky – intimky ANION Biointimo. Zelený aniontový pásek ve vložkách může vytvářet až 5800 aniontů na 1 centimetr krychlový. Tím účinně řeší příčiny zánětu vaginální sliznice a zabraňuje množení bakterií způsobujících různé záněty. Pomáhají nejen ženám s plavkovou mykózou, kterou získají aktuálně, ale třeba i s mykózou několikaletou a zdánlivě nevyléčitelnou - získanou po koupání v bazénech v Egyptě apod. Jsou také dokonalým pomocníkem při zánětech po porodu - stačí, když manžel přinese mamince do nemocnice balíček intimek a problem je vyřešen. Pokud se maminka naučí intimky používat, často pro ně najde v rodině i mnohem širší využití – skvěle fungují i na opruzeniny, o které teď v létě určitě není nouze.

V případě silného zánětu se osvědčilo kombinovat intimky s živým Přírodním kolagenem Inventia FACE na omlazení obličeje. Jedna maminek se například svěřila: “Po dobrání druhých antibiotik jsem měla zánět v intimních partiích. Léčitel mě doporučil aniontové intimky a poradil proužek aktivovat kapkou čistého kolagenu FACE, který pravidelně používám na omlazení obličeje. Překvapilo mě, že do 3 dnů jsem měla klid od svědění a pálení.


Další uživatelka dodává. Patříme do velké rodiny motorkářů, a jak známo, při dlouhé jízdě, v kůži a ještě v létě se velmi často v intimních partiích „zapaří“ obě pohlaví. Když jsem manželovi poradila, aby si před jízdou vzal intimku s kolagenem tak jako já, se smíchem to odmítl. Když ale večer viděl, že nemám problémy s bolestivou chůzí, a že se moje kůže v intimních partiích „neuvařila“ změnil názor.

Další osobní zkušenosti klientů, kteří používají živý kolagen.

Rozhodně už nemá nic proti prevenci, která je i pro motorkáře jednoduchá. A já se jen potutelně usmívám, když ho slyším, jak těm drsným chlapům říká, ať si před jízdou nezapomenou vlepit do trenek intimku s kolagenem. Kolagenový gel skvěle regeneruje a kluci ho používají i v případě různých pádů, odřenin, nejčastěji to bývají spáleniny od výfuku apod...”

Na stránky výhradního distributora živého kolagenu Inventia pro ČR a SR Vás pozval Obchodní partner Kolagenové poradeství infolinka 775 373 379 Eva Sojková (ID: CZ001094)

Tím Vám umožňuje již na první nákup kolagenových výrobků slevu až 10 %.


nezestarni - telefon +420 775 373 379 nezestarni - email info@nezestarni.cz

Naším posláním je Zdraví, Krása a Vitalita v každém věku.

CZK | EUR

založit účet

přihlášení

PŘIHLÁŠENÍ REGISTROVANÉHO UŽIVATELE

triple helix formula

Všechny články a osobní zkušenosti klientů používajících produkty z naší nabídky mají pouze informativní charakter. V žádném případě nemohou nahradit lékařskou péči a neslouží k nahrazení rad nebo dokonce léků předepisovaných odbornými lékaři. Pro informace o svém zdravotním stavu a možnosti kombinace svých léků s produkty z naší nabídky se nejdříve poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Dle platné legislativy není web závaznou nabídkou.